23. novembris.  Pieredzes apmaiņas diena

VALMIERAS ZAĻĀS SKOLAS pirmsskolas kolektīvam bija prieks satikties, apmainīties ar pieredzi un kopā darboties ar Ekoskolu programmas kolēģēm no Alūksnes novada Pirmsskolas izglītības iestāde „Sprīdītis”.

6. novembris līdz 12. novembris Ekoskolu Rīcības dienas

Patriotiskajā nedēļā mēs vairāk nekā ikdienā piedomājam, ko darīt, lai mūsu valsts Latvija kļūtu labāka, gudrāka, skaistāka, draudzīgāka un bagātāka. Arī tīrāka un dabai draudzīgāka. 

Idejas par videi draudzīgu rīcību raisīt rosina arī Ekoskolu starptautiskās Rīcības dienas. 

6. novembrī atklājam preču aprites skapi Vienam lieks - otram prieks! Nesam labas, bet sev vairs nevajadzīgas grāmatas, rotaļlietas un sadzīves priekšmetus, ņemam to, kas mums patīk un būs nepieciešams, un aicinām arī citus pievienoties! Tādējādi mēs atbalstām bezatkritumu dzīvesveidu, veicinām aprites ekonomiku un dodam lietām otro dzīvi!

VALMIERAS ZAĻĀS SKOLAS pirmsskolēni Rīcības dienu laikā iespēj piepildīt preču apmaiņas plauktu un to arī kārtīgi patukšot.


Nu jau par tradīciju kļuvušajā Labdarības tirdziņā, sadarbojoties ar sociālo uzņēmumu, beziepakojuma veikalu ieber.lv., atbalstām un stiprinām viens otra idejas. Gatavojot preces un baudot tirdziņa gaisotni, saprotam, ka nekā mīļāka nav par pašu gatavotiem našķīšiem, ka nav nekā gardāka par ābolu ievārījumu no kritušiem un ne tik glītiem āboliem, ka nav nekā videi saudzējošāka par lāpām no veciem kartupeļu maisiem un sveču galiem.
 Rīcības dienu nedēļā esam samazinājuši atkritumu skaitu, lietas izmantojuši atkārtoti, piešķīruši tām otru dzīvi, un pats galvenais – esam rosinājuši citus rīkoties atbildīgi. Esam darījuši daudz, lai Rīcības dienas būtu ikdienas ierastas rīcības.2. novembris. Āra izglītības diena


Pirmsskolēnu Ekopadome Izaicina!

Izaicinām uzspēlēt Dabas un tehnoloģiju parka URDA radītu interaktīvu spēli “Cilpo apritīgi!”. Mēs neesam lielīgi, bet tikai pastāstām, ka VALMIERAS ZAĻĀ SKOLA 6gadnieki – Ekopadome – ieguva 90% no kopējā punktu skaita.

“Cilpo apritīgi!” ir interaktīva spēle, kuras laikā viedierīcē var izspēlēt erudīcijas spēli, kas ļaus izkustēties, gan lieku reizi atgādinās par ieradumiem, kuri ļauj dzīvot videi draudzīgāk.
Lai to izdarītu, lejuplādējiet bezmaksas lietotni LOQIZ.
Uzsākot spēli, lietotnē jāievada lietotājvārds un pieejas kods:
Lietotājvārds: Urda
Parole: 2023
Aktivizējot spēli un sākot kustēties, ekrānā ik pa laikam parādīsies jautājumi, kuri sagatavoti 3 km maršrutam.

Lai laba cilpošana!

 


16. oktobris. Pasaules pārtikas diena

Ir rīcības, kuras atkārtojam katru dienu un dažas pat vairākas reizes dienā. Viena no tām ir ēšana.
ZAĻĀ SKOLA pirmsskolēni min iemeslus, kāpēc tāda diena vajadzīga. Vieni saka, lai cilvēki neēstu dzīvniekus, citi piebilst, lai atcerētos ēst dārzā izaugušo. Labas idejas 😊.
Darbojoties labāk sokas domāšana. Pirmsskolēni piedalās lapsas un kurmienes mielasta gatavošanā, un sarunā ar slieku. Viņi prāto, ko darīt ar burkānu mizām, ābolu serdēm un visu citu, kas rodas dārzā, saimniekojot un gatavojot ēst. Bērni spriež, kas ir komposts, kas “garšo” kompostam. Patiesība ir ļoti vienkārša! Lai bērni labi augtu, viņiem ir jāpaēd. Lai dārzā viss labi augtu, tas ir jāpabaro. Ķeramies pie darba, pagatavojam nelielu kompostu, šoreiz pudelē. Arī neliels komposts var būt noderīgs.
Ievietojot dārza un bioloģiski noārdāmos atkritumus kompostā, mēs izdarām vēl vienu labu darbu – mēs samazinām atkritumu poligonos noglabāto atkritumu daudzumu. Tātad esam izdarījuši divus labus darbus!


19. oktobris. Pieredzes gūšanas diena

Kad šķiet, ka zini teju visu, laiks doties apraudzīt, kas notiek pasaulē. 😊 19. oktobrī VALMIERAS ZAĻĀ SKOLA darbinieki dodas ceļā, un šī diena izvēršas par radošu un enerģisku cilvēku satikšanas dienu.
Esam SIA ZAAO Dabas un tehnoloģiju parkā URDA. Dodamies ceļojumā pa poligonu, tas pārsteidz ar milzīgiem atkritumu kalniem un jaunumu – bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīcu. Omkambaris ar daudziem 20. gadsimta otrās puses priekšmetiem raisa mīļas bērnības atmiņas. Un galu galā izrādās, ka runāt par atkritumiem un to šķirošanu ir gana aizraujoši.
Tālāk ceļš mūs ved uz Ekoskolu “Asniņš” Taurenē. Divas ar pusi stundas ir par maz, lai izdzīvotu “Asniņa” dzīvi, bet pietiekami, lai gūtu idejas turpmākam darbam.


             4. oktobris. Starptautiskā dzīvnieku aizsardzības diena


VALMIERAS ZAĻĀ SKOLA bērni spriež, kāpēc nepieciešama šāda diena, kāpēc un no kā jāaizsargā dzīvnieki.
Mēs, lai nosargātu dzīvnieku dzīvību, šīs dienas ēdienkartē neiekļāvām gaļu, gaļas produktus, un esam nolēmuši, ka arī turpmāk trešdienas būs veģetārās dienas.
Tiesa, dzīvnieku audzēšana, gaļas pārstrāde un daudzi citi procesi, kas ar to saistīti, rada arī milzīgu vides piesārņojumu. Mūsu pārtikas patēriņš ir viens no galvenajiem iemesliem lietusmežu izciršanai, tas paātrina bioloģiskās daudzveidības izzušanu. Par industriālo lauksaimniecību mēs maksājam ar ūdens piesārņojumu, klimata pārmaiņām un atkritumu skaita pieaugumu.
Pirmsskolēni izlika saldējuma ceļu un, lai radītu pēc iespējas mazāku vides piesārņojumu, iepakojuma atkritumu rašanos, saldējumu gatavoja paši.

Spelējām SIA ZAAO Dabas un tehnoloģiju parka radīto spēli! https://produkta-dzives-cikls.urda.lv/cycle/burgeris/


Septembris. Mazā Ekopadome strādā

VALMIERAS ZAĻĀ SKOLA mazā – pirmsskolēnu – Ekopadome ķērusies pie lieliem darbiem.
Ikgadējais Vides novērtējums teju veikts. Bērni devušies pētījumos pa skolu, pa tās teritoriju. Viņi ir aptaujājuši, skaitījuši, svēruši un novērojuši, kā skoliņā saimniekojam: vai rīkojamies videi draudzīgi, izmantojot ūdeni, enerģiju, skolas apkārtni, ar ko laistām dārzu, un kā apsaimniekojam atkritumus.
Mazās Ekopadomes lēmums – šogad īstenot tēmu “Atkritumi” un vienlaikus piedalīties LIFE projektā “Atkritumi kā resursi”.
Turpmākie soļi jau sperti – plānojam darbus, radām Vides kodeksu un ar to iepazīstinām skoliņas bērnus, darbiniekus un vecākus.


29. septembris. Apjumības


Apjumības. Ražas svētki. Laiks, kad viss izaudzētais ir zem jumta.
Līdz tam ir bijis daudz rūpju, daudz darba. Esam novākuši ražu sakņu dārzā, siltumnīcā. Lai augsne atjaunotos, esam iesējuši rudzus. No varenākajiem tomātiem, lai to dzīve turpinātos, ieguvuši sēklas (tās pavasara pusē ieguvām no sēklu lolotājas Sandras Stabinges).

Šogad daudz ābolu. Lai arī ne paši glītākie būtu kādam noderīgi, lai tie nekļūtu par dārza atkritumiem, lasām un vārām ievārījumu, liekam žāvēties.

Kad darbi apdarīti, laiks svētkiem. Svinam Apjumības. Svinam Eksoskolu Zaļā karoga atkal iegūšanu.16. septembris līdz 22. septembris Eiropas Mobilitātes nedēļa

Eiropas Mobilitātes nedēļas laikā sabiedrība tiek rosināta pārvietoties videi draudzīgi, izvēlēties velosipēdu, iet kājām vai vismaz braukt kopā.
Ir cilvēki, kuru ikdiena ir pārvietoties ar velosipēdu. Viens no viņiem, Teo krusttēvs Renārs, šodien viesojās pie VALMIERAS ZAĻĀ SKOLA pirmsskolēniem. Raisoties sarunām, bērni izteica idejas, kāpēc ir labi braukt ar velosipēdu. Izskanēja doma, ka tā ir draudzīgi dabai. Tostarp velosipēdi aizņem mazāk vietas, nav jābūvē lieli stāvlaukumi.
Velosipēds ir kā draugs – uzticīgs, iedvesmojošs un palīdzošs. Ar to kopā pavadīts labs un interesants laiks. Lai ilgstoši varētu būt kopā ar savu draugu un nebūtu jāiegādājas jauns, Renārs dalījās savās zināšanās, kā rūpēties par to.
Pirmsskolēni bija patiesi ieinteresēti, jo iepazinām ne tikai labu velobraucēju, prasmīgu velosipēdu labotāju un konstruktoru, bet arī lielisku stāstnieku un īstenu velo draugu.