Jūra sākas manā mājā. Cepam pankūkas un tīrām pannu

Kā Tu rīkojies, kad ir izceptas gardas pankūkas un jādabū tīra taukainā panna?
Mēs eksperimentējam, lai atrastu dabai draudzīgāko pannas tīrīšanas veidu!
Taukainu pannu var:
1)      noslaucīt ar papīra salveti un tad nomazgāt siltā ūdenī,
2)      tikai noslaucīt ar papīra salveti un nemazgāt,
3)      mazgāt ar trauku mazgājamo līdzekli un ūdeni,
4)      mazgāt ar sodu un ūdeni,
5)      likt trauku mazgājamā mašīnā.


Jūra sākas manā mājā. Mazgājam rokas

Ik pa laikam dzirdams: “Taupi ūdeni!”, “Aizgriez krānu!”. Kāpēc tas taupāms, ja ikdienā ir gana, prāto pirmsskolēni un izsaka patiešām vērā ņemamas idejas, piemēram, “Ūdens ir jāsaudzē, jo jāattīra.”, “Dzīvām būtnēm vajadzīgs tīrs ūdens.”, “Ūdens ir jātaupa, jo par to jāmaksā.”, “Citur pasaulē ūdens ir ļoti maz.”, “Ūdens no izlietnes aiztek uz Gauju. Jā, un tālāk uz jūru”.
Ķeramies pie darba un pārbaudām, kā var taupīt ūdeni, mazgājot rokas.
Ja rokas mazgājot, ūdens padevi noslēdz, pietiek apmēram ar 300 ml ūdens. Ļaujot tam plūst, iztek teju 3 litri ūdens. Vienai reizei nav daudz, bet rokas mazgājam vairākas reizes dienā.

Jūra sākas manā mājā. Tīrām zobus.

Jūra sākas nekur jau tālu. Tepat manā mājā, manā izlietnē, vannā. Tajā, kā es izmantoju ūdeni, kā un ar ko mazgāju rokas, tīru zobus.
Taupīgi izmantojot ūdeni, es taupu zemes resursus un, arīdzan, ietaupu kādu eiro.


<


Decembris. Videi draudzīgu dāvanu un telpu rotājumu darbnīcas

Arī šogad top videi draudzīgas dāvanas un telpu rotājumi.

7.- 13.novembris Ekoskolu Rīcības dienas

10. novembrī ZAĻĀ SKOLA bērnu gatavota “zapte”, kēksiņi, ledusskapju magnētiņi un bišu vaska drāniņas ir uz viena tirdzniecības galda ar vecāku uzņēmumu produktiem Mārtiņdienas labdarības tirdziņā.
Esam lēmuši našķoties veselīgi, un par iegūtajiem līdzekļiem iegādāsimies augļu un dārzeņu žāvētāju, lai rudens ražu pārvērstu sukādēs.Ekoskolu starptautisko Rīcības dienu moto “Mazas rīcības – liela ietekme!” kā reiz ir par ZAĻO SKOLU.
Divpadsmit mēnešus esam devušies dabā, meklējuši raksturīgo gadalaikam un fotografējuši. Esam redzējuši, iepazinuši un izjutuši dabu, tās daudzveidību, varenumu un skaistumu. Tagad, Rīcības dienu laikā, skolēnu fotografētās Latvijas dabas ainavas apkopotas 2023. gada kalendārā “Dabas fotosesija”. Kalendāra atklāšanu svinam ar Kristera Brokāna dabas ainavu fotogrāfiju izstādi.


2. novembris

Uz Ukrainas pilsētu Kijivas apgabalā no Valmieras devās otrā palīdzības krava, tajā arī ZAĻĀ SKOLA bērnu, vecāku un darbinieku gatavotas ierakumu sveces


3. novembris. Āra izglītības diena

Āra izglītības diena ZAĻĀ SKOLA pirmsskolēniem ir ne tikai starptautiskajā Āra izglītības dienā, bet ikdienā.

Bērniem regulāri rodas daudz dažādu jautājumu. Kaut, piemēram, kur dabā ir ūdens, vai tas ir visur, vai tas prot paslēpties lapās un sūnās, cik soļu gara ir peļķe. Uz tiem rodamas atbildes, vērīgi palūkojoties apkārt, esot dabā. 

 
 


       


 


Oktobris. Vides kodekss


Pēc ikgadējā iestādes vides novērtējuma apzinām savas stiprās un vājās puses. Prātojam, kā vērst par labu, un secinām, ka šajā mācību gadā veicināma izpratne par ūdeni un nodrošināma saudzīga un taupīga rīcība ar to, lai novērsu “jūras” izlietnēs, lai atcerētos noslēgt ūdens padevi, kad ūdeni nelieto un sadzīvē izmantot videi draudzīgus telpu uzkopšanas līdzekļus.Esam ķērušies pie darba un radījuši vides kodeksu – atgādnes –, kuras noder ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Viena no atgādnēm aicina “Atceries padzerties!”. Ūdens ir īpaši gards, ja ūdens pudeles ir pašu izrotātas.


4.oktobris

4. oktobris Starptautiskā dzīvnieku aizsardzības diena. Pirmsskolēni saka, ka tāda īpaša diena vajadzīga, jo dzīvnieki ir jāsargā no citiem dzīvniekiem un cilvēkiem. Viņi spriež, ka dzīvnieku aizsardzības diena vajadzīga, lai atcerētos parūpēties par saviem dzīvnieciņiem. Arī, lai nepamestu. Arī apčubinātu gotiņu piens taču ir gardāks, bet samīļotu vistiņu olas labākas.
Pie mums viesojas Rūbija, Nords un no patversmes paņemtā Grēta. Viņi visi trīs ir apčubināti, samīļoti un laimīgi suņi.


28.septembris

Graužot žāvēta ābola šķēlītes, spriežam, ar ko tās atšķiras no svaiga ābola. Mēs lemjam, ka būtu svarīgi noskaidrot, kurš auglis, oga vai dārzenis ir vissulīgākais, kurā ir visvairāk ūdens. Lai sacensības būtu godīgas, sveram pa 1 kilogramam un spiežam sulas. Starp astoņiem pretendentiem uz uzvaru, laurus plūc ābols. Otrās vietas titulu iegūst tomāti un plūmes.

Tomēr ne visas sulas ir vienādi gardas. Bērni sarindo sacensību dalībniekus arī pēc cukura daudzuma tajos. Ābols, var teikt, ir “super” auglis, jo tiek atzīts arī par vissaldāko.

Ar kartupeli ir pavisam interesanti. Ar to var izlīdzēties, ja nav nopirkta līme, un pagatavot klīsteri. Bet tikpat labi kartupeļu ciete noder ķīseļa pagatavošanai.

Ir labi, ka veselīgo našķu ir tik daudz un tie ir tik dažādi.


16.-22.septembris. Eiropas mobilitātes nedēļa

Šī nedēļa ir videi draudzīgas pārvietošanās nedēļa – Eiropas mobilitātes nedēļa, kas 22.septembrī noslēdzas ar Dienu bez auto. ZAĻĀ SKOLA pirmsskolēni devās ceļojumos, izvēloties videi visdraudzīgāko pārvietošanās veidu – ejot.

Jaunākie pirmsskolēni kopīgi devās pārgājienā uz Ģīmes dabas taku.  Klausījāmies, kā skan ūdens, lasījām informācijas stendos, kas dzīvo ūdenī. Izrādās, ka ūdenī dzīvo ne tikai zivis, bet arī citi ūdens dzīvnieki, kā Ūdens ēzelītis.

Tālākus ceļus – uz Sajūtu parku – mēroja vecākie bērni. Mums, ejot kājām, daudz sarunu par sevi, par apkārt notiekošo, par vēl ziemas mieru neradušiem gliemežiem, par satikto  sienāzi un gārņiem.

https://www.youtube.com/watch?v=yeuBlv58uA8

13. augusts. Tas ir izŠĶIROŠI!

Sestdienas, 13. augusta brokastis ar tasi kafijas sākas nevis gultā, bet gan Baltakmeņu muižas pagalmā ar pankūkām, pašu gatavotu ievārījumu un muižas apkārtnē ievāktu medu. “Tas iz izŠĶIROŠI” dalībnieku sarunas raisās par pārtikas produktu ceļu līdz mūsu galdam. Un ne tikai. Rīts ar vides spēlēm, praktiskām darbnīcām un rimtām, patiesi ieinteresētām sarunām par vidi, Ekoskolu programmu ieilgst līdz pat pusdienām.
Rīts ražīgs, iespēts daudz. Baltakmeņu muižas apkārtne nu ir par kādu puķi, krūmiņu un kociņu bagātāka.
Šķiramies ar domu, ka kaut nedaudz vairāk piedomājot par savu rīcību, varam ietekmēt globālas vides un sociālas problēmas.