16. oktobris pasaules Pārtikas diena

Šonedēļ pasaules Pārtikas diena. To kopš 1981.gada 16.oktobra aicina atzīmēt ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija, lai aktualizētu sabiedrībā ar lauksaimniecības un pārtikas jomām saistītus izaicinājumus. Pārtikas un dažādu dzērienu patērēšana ir cilvēka pamatvajadzība, taču tas, kādā veidā un apjomos tas tiek darīts šobrīd, rada milzīgu negatīvu ietekmi uz vidi un veicina klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības samazināšanos un piesārņojumu. Tas, kā rūpnieciski attīstītās valstis piesavinās pasaules resursus, cilvēkiem nabadzīgajās valstīs liek ik dienu izjust izsalkumu.

Lai dotu savu artavu klimata pārmaiņu samazināšanā, mēs, ZAĻĀ SKOLA, izpētām veikalā iegādāto produktu sastāvu, apzinām izejvielu ieguves vietas, valstis.
Veikalā pirktajā saldējumā sagaršojam cukuru, ievārījumu, šokolādi un, protams, pienu. Ceļu ir daudz – no katras izejvielas ieguves un pārstrādes vietas līdz mūsu galdam. Ceļi arīdzan gari. Vistālākos ceļus mērojušas kakao pupiņas. Rosinājums gatavot pašiem saldējumu no vietējām izejvielām. Un aukstais gardums pašu radīts ir daudzkārt gardāks, jo zinām, ka ietekmi uz vidi tas atstāj daudzkārt mazāku nekā veikalā pirktais.
Cepam maizi no bioloģiskiem miltiem un virsū ziežam zemnieku saimniecībā ievāktu medu. Kas var būt gardāks par šo!

Mūsu ieteikums. Izvēlies bioloģiskos pārtikas produktus, kas ir marķēti ar attiecīgu zīmi, iegādājies produktus pie vietējiem zemniekiem, bet dabas veltes sagādā pats. Pēc iespējas izvēlies Latvijā ražotas preces, tādējādi samazināsi transportēšanas radīto gaisa piesārņojumu un stiprināsi vietējo ekonomiku.

Septembris. No ierosinājuma līdz velostatīvam

Iegrauzies sārtā, kraukšķīgā, pēc rudens smaržojošā ābolā un dodies ceļā. Ej, skaties, pēti un domā. Gribas ātrāk? Uzsēdies uz velosipēda un apceļo tuvējo pasauli.
Normunds atzīst, ka viņš izvēlas iet kājām un braukt ar velosipēdu, jo tās ir fiziskas un dabai draudzīgas aktivitātes, pietam, šādi pārvietojoties, var ietaupīt naudu. Lai uzzinātu, kāpēc klases biedri izvēlas pārvietoties ar velosipēdu, iet kājām, Normunds izvaicā viņus. Jānim būtiski šķiet, ka šādi viņš ir fiziski aktīvs un palīdz zemei. Luka uzsver, ka pārvietošanās ar kājām vai velosipēdu ir laba dabai un arīdzan ķermenim. Visi atzīst, ka neko no tā nevar rast, braucot automašīnā.
Ja pārvietojies ar velosipēdu, tas kļūst par sabiedroto, pat draugu, un gribas, lai tas jūtas labi. Ilgu laiku ZAĻĀ SKOLA jaunieši savus velosipēdus stutēja pie skolas sienas un vēl šur tur. Lai rastu risinājumu un mudinātu jauniešus ierasties skolā ar velosipēdiem, skolas Ekopadome, lai labāk raisītos domas, apsēdās pie SIA ZAAO konkursā iegūtās veselīgo našķu burkas. Viņu ideja pagatavot velostatīvus un uzrunāt vecākus palīdzēt guva atbalstu. Paldies Amoliņu ģimenei par sagādātajiem kokmateriāliem, tos skolēni lika lietā, paši pagatavojot velostatīvus. Nu velosipēdi, kamēr paši saimnieki aizņemti ar zinību gūšanu, jūtas labi.
Transports ir viens no lielākajiem gaisa piesārņotājiem un klimata pārmaiņu veicinātājiem – saskaņā ar 2017. gada VARAM datiem Latvijā tā bija gandrīz viena trešā daļa (29%) no kopējā siltumnīcas efektu izraisošo gāzu (SEG) emisiju daudzuma.

24. septembis. Akcija "Velosipēds vieno"

Ceturtdien, 24.septembrī, Valmieras Ekoskolu jaunieši - mēs, privātās pamatskolas ZAĻĀ SKOLA jaunieši, Valmieras Pārgaujas sākumskolas, Valmieras 2.vidusskolas un Valmieras Viestura vidusskolas jaunieši - jau trešo gadu kopīgi vienojās velobraucienā "Velosipēds vieno". Velobrauciena laikā viesojāmies Valmieras "Ekobērnudārzos" "Vālodzīte" un "Krācītes" un kopā ar Valsts policijas Runci Rūdi mācījāmies par drošību, braucot ar velosipēdu.

Velobrauciens "Velosipēds vieno" ik gadu notiek kā Valmieras Ekoskolu un Valmieras pilsētas pašvaldības Eiropas Mobilitātes nedēļas aktivitāte, rosinot velosipēdu izmantot kā videi draudzīgu pārvietošanās līdzekli. Šogad kopā ar jauniešiem tika pārrunāti ne mazāk svarīgie drošības jautājumi.